BECOME AN ADVERTISER

Advertise with us

Under 10 Handball Blitz Day

Thursday 10.03.2011
Team Talk Mag
Club


Tyrone GAA Handball Under 10 ‘A’ Go-Games Handball Tournament 2011

ROUND 1, 2 and 3:

• Cumann na mBunscoil Rules: Each player takes 5 serves each and point is won per rally played.

• All Round 1, Round 2 and Round 3 Matches are 1 x 15 Ace Game.

ROUND 4, Quarter-Final, Semi-Final and Final:

• Cumann na mBunscoil Rules: Each player takes 3 serves each and point is won per rally played.

• All Round 4, Quarter-Final, Semi-Final and Final Matches are 2 x 11 aces, tie-break 9 aces.

Under 10 B Tournament:

• Cumann na mBunscoil Rules: Each player takes 5 serves each and point is won per rally played.

• All 1 x 15 Ace Game up until semi-finals.

• Semi-Final and Final Matches are 2 x 11 aces, tie-break 9 aces.

Round 1: Saturday 12th March, Loughmacrory: matches commencing from 11am.

1. Pearse Dobbs (Loughmacrory) v Dermot McElhone (Carrickmore)

2. Jack Darcy (Brackey) v Brian Conway (Carrickmore)

Round 2: Saturday 12th March, Loughmacrory: matches commencing from 11am.

3. Lorcan Kilpatrick (Pomeroy) v James Grogan (Carrickmore)

4. Dermot O’Donnell (Loughmacrory) v Ruairi Canavan (Carrickmore)

5. Sean Teague (Cappagh) v Lorcan McGarrity (Carrickmore)

6. Oran Treacy (Brackey) v Owen Begley (Carrickmore)

7. Conan McElholm (Loughmacrory) v Seamus Sweeney (Carrickmore)

8. Ciaran Harte (Pomeroy) v Donal Sweeney (Carrickmore)

9. Conor Martin (Brackey) v Stephen Grogan (Carrickmore)

10. Diarmuid Gallagher (Loughmacrory) v Oran Arundel (Carrickmore)

11. Cathair Rafferty (Pomeroy) v Oran Munroe (Carrickmore)

12. Dermot McGovern (Brackey) v Cian Deegan (Carrickmore)

13. Brian McAleer (Cappagh) v Shea Haughey (Carrickmore)

14. Christopher McElduff (Loughmacrory) v Joe Doyle (Pomeroy)

15. N Grogan (Carrickmore) v Jack Conway (Loughmacrory)

16. Barney Corcoran (Pomeroy) v Tiarnan McGarrity (Carrickmore)

17. Joe McGurk (Cappagh) v Adrian Doyle (Pomeroy)

18. Frances Gormley (Carrickmore) v Padraig Rafferty (Pomeroy)

19. Rory Donnelly (Carrickmore) v Martin McNally (Pomeroy)

20. Winner Match 1 v Winner Match 2

Round 3: Saturday 12th March, Loughmacrory:

A. Winner Match 3 v Winner Match 4

B. Winner Match 5 v Winner Match 6

C. Winner Match 7 v Winner Match 8

D. Winner Match 9 v Winner Match 10

E. Winner Match 11 v Winner Match 12

F. Winner Match 13 v Winner Match 14

G. Winner Match 15 v Winner Match 16

H. Winner Match 17 v Winner Match 18

I. Winner Match 19 v Winner Match 20

Round 4: Saturday 19th March, Loughmacrory, 11am:

J. Dara Curran (Loughmacrory) v Winner Match A

K. Winner Match H v Winner Match I

L. Patrick Curran (Loughmacrory) v Winner Match C

M. Ronan Duffin (Pomeroy) v Winner Match G

N. Caolan McCartan (Brackey) v Winner Match D

O. Cathair Munroe (Carrickmore) v Winner Match E

P. Enda Duffin (Pomeory) v Winner Match F

Q. Lorcan McBride (Carrickmore) v Winner Match B

All Players who lose their matches in Round 1, Round 2, Round 3 and Round 4 will go into an Under 10 B Tournament.

Quarter-Finals: Saturday 19th March, Loughmacrory

1. Winner Match J v Winner Match K

2. Winner Match L v Winner Match M

3. Winner Match N v Winner Match O

4. Winner Match P v Winner Match Q

Semi-Finals: Date/Venue TBC

5. Winner Match 1 Winner Match 2

6. Winner Match 3 v Winner Match 4

advert
advert
advert

BECOME AN ADVERTISER

Advertise with us